16 ОКТОМВРИ – СВЕТОВЕН ДЕН НА ПРЕХРАНАТА
На 16 октомври 1945 година е създадена Организацията по прехрана и земеделие / ФАО /към Организацията на обединените нации.
Мисията на ФAO е да работи за преодоляване на глада и недохранването на човечеството в Световен мащаб. Денят на нейното основаване се отбелязва всяка година. Световният ден на прехраната обединява хора и организации в усилията им за привличане на повече съмишленици и активен принос в борбата с глада и разхищаването на годна храна.
Денят се чества в над 150 страни, като България се включва през 2006 година. Целта е да се поставят на дневен ред проблемите, свързани с прехраната, нездравословното хранене и бедността.
Глобалният глад продължава да нараства, показва нов доклад на ООН. Броят на гладните хора в световен мащаб през изминалата година е 828 милиона или по един на всеки девет души, според данни от „Състоянието на продоволствената сигурност и храненето в света“ и над 345 милиона деца живеят в риск от недохранване. Трябва да правим всичко възможно, гладуващите хора по света да станат по-малко!
На този ден напомняме за изключителната необходимост от здравословно хранене, както и за проблема със затлъстяването и обездвижването. Здравословно е разнообразното, балансирано и редовно хранене. За да сте здрави Вие се нуждаете от пълноценно хранене, което означава, че чрез храната трябва да получавате всички необходими хранителни вещества в достатъчни количества.
Важно условие за осигуряване на пълноценно хранене е разнообразието на храните, тъй като нито един хранителен продукт или група храни не съдържат всички необходими хранителни вещества.
За да бъде Вашето хранене здравословно е необходимо да спазвате всички препоръки, а не само някои от тях.
12препоръки за здравословно хранене:
- Консумирайте разнообразна и пълноценна храна. Хранете се редовно, с удоволствие, в приятна атмосфера, отделяйте достатъчно време за хранене.
- Консумирайте ежедневно пълнозърнести продукти.
- Ежедневно консумирайте над 400 гр. зеленчуци и плодове, като за предпочитане е те да са сурови.
- Предпочитайте мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини и сол. Консумирайте ежедневно по една чаша кисело или прясно мляко ( 200 мл.) и 50 грама сирене.
- Избирайте постни меса, замествайте често месото и месните продукти с риба, птиче месо или бобови храни.
- Ограничавайте общо приема на мазнини, особено на животинските. При приготвяне на храната замествайте животинските мазнини с растителни.
- Ограничавайте приема на захар, захарни и сладкарски изделия, избягвайте консумацията на газирани напитки, съдържащи захар.
- Намалете консумацията на сол и солени храни.
- Ако консумирате алкохолни напитки, приемайте ги в ограничени количества.
- Поддържайте здравословно тегло и бъдете физически активни всеки ден.
- Приемайте ежедневно достатъчно вода.
- Приготвяйте и съхранявайте храната по начин осигуряващ нейната безопасност.