20 Октомври Световен ден за борба с остеопорозата и Световен ден за профилактика на йоддефицитните заболявания
Отбелязването на Световния ден за борба с остеопорозата е инициирано през 1996 г. от Националното дружество по остеопороза на Великобритания. От 1997 г., след създаването на Международната фондация по остеопороза, той се провежда под нейната егида.
Според дефиницията на Световната здравна организация остеопорозата е най-честото системно заболяване на скелета, характеризиращо се с ниска костна маса и нарушения в костната тъкан, водещи до повишена чупливост на костите и увеличен фрактурен риск. През 2000г. остеопорозата бе определена като третото социално-значимо заболяване в света /след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания/. След мащабно епидемиологично проучване на заболяването и съответните анализи в България бе изготвена Национална програма за ограничаване на остеопорозата 2006-2010г.
Световната здравна организация обяви 2008/2009г. за активни действия за по-добро здраве на костите.
20 октомври се отбелязва като Световен ден за борба с йоддефицитните заболявания. Йодът е един от микроелементите в природата, жизнено необходим за пълноценното развитие и растеж на човешкия организъм, още през вътреутробния му период. България се намира в един от главните йоддефицитни региони в Европа – приблизително ? от територията на страната ни.
От 1994г. с ПМС йодната профилактика е задължителна за цялата страна и се осъществява чрез допълнително йодиране на солта за хранителни цели /28-55мг калиев йодат на кг сол/. Това количество е достатъчно и гарантира необходимия дневен прием от йод за компенсиране на йодния дефицит. С въвеждането на задължителното йодиране на солта за по-малко от 10 години у нас са снижени под 5 % йоддефицитните заболявания. Успехът на държавата ни беше отличен от СЗО.