РКМЕ
РАБОТНО ВРЕМЕ НА РЕГИОНАЛНА КАРТОТЕКА НА МЕДИЦИНСКА ЕКСПЕРТИЗА (РКМЕ) КЪМ РЗИ ГАБРОВО
Регионална картотека на медицинска експертиза (РКМЕ) към РЗИ Габрово се помещава на 1-ви етаж в сградата на Консултативна поликлиника, на адрес гр. Габрово, ул. „Брянска“ №1.
РАБОТНО ВРЕМЕ:
Всеки работен ден от 08:30ч. до 12:30ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч.
Приемане на документи за ТЕЛК – понеделник, сряда и петък от 09.00 ч. до 12.00ч.
Справки и заверки на ЕР – вторник и четвъртък от 09:00 до 12:00ч.
Телефон за информация в РКМЕ: 066/ 809 576.
В РКМЕ се подават документи по следните поводи:
- Определяне процента на трайно намалена работоспособност на лица на и над 16 годишна възраст и на лица придобили право на пенсия на осигурителен стаж и възраст, които работят и не са им определени вид и степен на увреждане.
- Определяне вид и степен на увреждане на деца до 16 г.в.
- Определяне вид и степен на увреждане на лица придобили право на пенсия на осигурителен стаж и възраст по чл.68 от КСО
- Преосвидетелстване по повод влошено или подобрено състояние, промяна датата на инвалидизиране, срока на инвалидизиране, противопоказни условия на труд или причинна връзка.
- Необходимост от снабдяване с медицински изделия, помощни средства, приспособления.
- Освидетелстване по повод продължаване на временна неработоспособност.
- Подаване на жалба срещу експертно решение на ТЕЛК в законоустановения 14 дневен срок.
Необходими документи за освидетелстване от ТЕЛК по повод трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане:
- Медицинско направление към ТЕЛК, изготвено от общо практикуващия лекар (ОПЛ) по образец, съгласно приложение №8 от Правилника за устройството и организицията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Издаденото Медицинско направление към ТЕЛК се регистрира от ОПЛ в Информационната система за контрол на медицинската експертиза, отпечатва се, подписва и подпечатва с печата на ОПЛ и се връчва на лицето.
Личният лекар насочва лицата към ТЕЛК когато са налице следните обстоятелства:
- трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, която не е предшествана от временна неработоспособност;
- вид и степен на увреждане на неработещи лица с придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и деца до 16 г.в.;
- преосвидетелстване по повод влошено или подобрено състояние, промяна датата на инвалидизиране, изтичане срока на инвалидизиране, определяне на противопоказни условия на труд или причинна връзка;
- преосвидетелстване по други поводи, предвидени в нормативни актове.
Когато лицето е за освидетелстване в домашни условия, това обстоятелство се вписва в медицинското направление или се доказва с медицинско удостоверение от ОПЛ (бланка № 119/ МЗ)
- Медицински протокол на ЛКК, по образец съгласно приложение № 9 от Правилника за устройството и организицията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, изготвен за лицата в трудоспособна възраст, ползвали продължителна временна нетрудоспособност. Издаденият протокол се регистрира в Информационната система, отпечатва се, подписва се от членовете на ЛКК, подпечатва се с печата на лечебното заведение и се връчва на лицето.
- Етапна епикриза от ОПЛ.
- Актуални (извършени в рамките на последните 12 месеца) лабораторни изследвания и консултации със специалисти, доказващи наличните заболявания.
- Ксерокопие на актуални епикризи от болнични заведения.
- Rо-графии, КАТ на съответните органи, ЯМР – изискват се само при определени заболявания.
- Ксерокопие от Акт за раждане при освидетелстване на деца до 16 годишна възраст .
- Производствена характеристика за лицата по трудово или служебно правоотношение, изготвена от осигурителя.
При преосвидетелстване поради изтичане срока на инвалидизиране лицата се уведомяват служебно с писмо от Регионална картотека на медицинската експертиза (РКМЕ).
При необходимост от преосвидетелстване поради влошено или подобрено състояние, промяна датата на инвалидизиране, изтичане срока на инвалидизиране се подават следните документи:
- Медицинско направление, издадено от ОПЛ/протокол на ЛКК в случаите на описаните погоре обстоятелства.
- Етапна епикриза от ОПЛ.
- Актуална медицинска дакументация, доказваща здравословното състояние, включително заверени копия на медицински документи, съдържащи резултати от медицински изследвания и консултации.
- Ксерокопие на последното ЕР.
При необходимост от освидетелстване по повод продължаване на временна неработоспособност се подават следните документи:
- Медицински протокол на ЛКК по Приложение № 9 към чл. 24, ал.8 от Правилника за устройството и организицията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи.
- Актуални медицински документи.
Документи за ТЕЛК се подават от лицето или от упълномощено от него лице с представяне на документ за самоличност – лична карта.
ИНФОРМАЦИЯ ОТ РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ ГАБРОВО
Във връзка с изискването на чл. 71, ал. 1, т. 3 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, експертите на Регионална картотека на медицинските експертизи (РКМЕ) Габрово поставят гриф „влязло в сила“ на необжалваните експертни решения (ЕР), след изтичане на 14-дневния срок за обжалване за всяка от заинтересованите страни (освидетелстван, работодател, ТП на НОИ, Агенция Социално Подпомагане, Агенция за хора с увреждания). Срокът за обжалване на ЕР, за всяка от заинтересованите страни започва да тече от датата на получаването му.
Гриф „влязло в сила“ се поставя само на оригиналния екземпляр ЕР на освидетелствано лице, на което е образувано Медицинско експертно досие (МЕД), съхраняващо се в РКМЕ Габрово. Заверката се извършва след представяне на документ за самоличност и след извършване на служебна проверка от длъжностни лица в РКМЕ.
Към момента поставянето на гриф „влязло в сила“ е необходим само за лица, на които се налага да представят ЕР при поискване от определена институция в т. ч. банки, застрахователни институции, общини и др.
Поставянето на гриф „влязло в сила“ не е обвързано с краен срок, изплащане на пенсии, отпускане на социални помощи и добавки, освобождаване от заплащане на потребителска такса в лечебно заведение и др.
РЕД ЗА ОБЖАЛВАНЕ НА ЕР НА ТЕЛК ПРЕД НЕЛК:
Съгласно чл. 112, ал. 1, т. 3 от Закона за здравето, обжалванията и възраженията от страна на заинтересованите лица и органи (освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и органите на медицинската експертиза на работоспособността) срещу решенията на ТЕЛК се правят – в 14-дневен срок от получаването им пред НЕЛК.
Информация за това е вписана във всяко експертно решение на ТЕЛК.
Съгласно чл. 63, ал. 2 от Правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, обжалванията и възраженията срещу ЕР на ТЕЛК се правят чрез Регионална картотека на медицинската експертиза (РКМЕ) към РЗИ Габрово.
Жалбата заедно с експертното решение на ТЕЛК се внася в РКМЕ Габрово на адрес: на адрес гр. Габрово, ул. „Брянска“ №1. Жалба може да се изпрати и на адрес : гр. Габрово, ул. „Райчо Каролев“ №2.
Телефонен номер за информация: 066/80 95 76.