1 ДЕКЕМВРИ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА СЪС СПИН
1-ви декември е признат от СЗО и се отбелязва в над 190 държави по света. Носенето на червена панделка в този ден е международен символ на анти-СПИН кампанията и е символ на солидарност към хората, живеещи с ХИВ и обединява усилията на хората в общата борба срещу болестта.
Как да се предпазим от тази пандемия? Тя е отнела живота на над 20 милиона души, а други 50 милиона са носители на вируса. Отговорът е – чрез знания и придобити умения, защото СПИН е преодолим стига да бъдем отговорни.
Това ще стане по-лесно ако знаем какво се случва, когато ХИВ-вируса навлезе в човешкото тяло. Как може да се зарази човек? Вие сигурно знаете:
– по кръвен път (при преливане на заразена кръв, при досег със заразена кръв върху игли, спринцовки и др. инструменти например, инструменти за татуиране, или перфориране на уши)
– по полов (при полов контакт с носител на вируса – анален, вагинален, или орален секс; при обмен на телесни течности като еякулат, вагинален секрет или кръв);
– от майка на бебе (при заразяване на неродено дете в утробата на заразената му майка, при поемане на заразена кърма), но едва ли знаете, че до заразяване се стига само ако вируса попадне директно в тялото ни. Защото вируса на СПИН не може да живее извън човешкото тяло, там той се разрушава и умира. Ето защо е невъзможно да се заразим от ръкостискане, прегръдка, разговор с вирусоносител, не се заразяваме, ако плуваме в един и същ басейн, ако се храним заедно, използваме едно и също спално бельо и дрехи. Ухапването от муха или комар също не може да ни зарази.
ХИВ означава вирус на човешката имунна недостатъчност, това означава, че имунната система на човек е увредена и не може да функционира правилно.
С разрушаване на имунната система организма ни намалява способността за изработване на антитела. Също така ХИВ вируса има способността да променя бързо външната си обвивка, което пречи на вече изработените антитела да блокират “променените ключове”. С това свойство на ХИВ вируса се обяснява липсата на ваксина до момента.
Вие вече знаете, че със заразяването човек не развива веднага болестта СПИН. Това може да стане след 10-12 и повече години. Хората носители на вируса често не знаят, че са заразени, не предприемат мерки да предпазят своите сексуални партньори и по този начин спомагат за разпространение на заразата. В много случаи заболяването се открива случайно при тест за СПИН направен на лица кръводарители, започващи работа и др. Ако сте имали сексуален контакт с малко познат или непознат партньор и не сте ползвали презерватив, ако сте ползвали обща игла при инжектиране на венозни наркотици. Ако се почувствате обезпокоен за здравето си по някакъв повод, Вие може да си направите тест за СПИН. Той може да се направи и анонимно, ако не желаете да разкривате самоличността си. Извършват се в Специализирани медико-диагностични лаборатории, лабораториите на регионалните здравни инспекции, кабинетите за безплатно и анонимно консултиране и изследване на синдрома на придобитата имунна недостатъчност и мобилни медицински кабинети в цялата страна, чрез прилагане на тестове за експресна диагностика.
Важно е да се знае, пробите за СПИН доказват антителата срещу вируса. Тези антитела се изработват от организма за 3 до12 седмици след инфекцията, (по изключение 6-8 месеца след нея) ако си направим тест през този период (наречен „прозоречен“), той ще бъде отрицателен. Добре е първото изследване да се направи един месец след инцидента, който ни е обезпокоил и контролно три месеца по- късно. За да сме сигурни в резултата.
За сега СПИН не се лекува! Ето защо единственият начин за предпазване е изграждане на нерисково поведение
Регионална здравна инспекция – Габрово в партньорство с Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към община Габрово ще отбележат Световния ден за борба със СПИН с подкаст на теми „Зад завесата на здравето“ и „Хора без етикети…..Стигмата ХИВ/СПИН“ за ученици от 8-12 клас. Здравни инспектори от РЗИ Габрово ще проведат беседи в учебни заведения на територията на Област Габрово и ще раздадат здравно-образователни материали на подрастващите. Част от кампанията ще включи и дейности по превенция на ХИВ/СПИН в централна градска част – Габрово. Планувани са инициативи с рискови групи и маргинални етнически общности на територията на област Габрово.